Bakuchiol je 100% naravna učinkovina, pridobljena iz semen babchi. Je rastlinska alternativa retinolu in izjemno podobna delovanju retinoidov, vendar pa veliko nežnejša do kože. Bakuchiol stimulira receptorje za proizvodnjo kolagena v koži.
Razlika med njima pa je tudi v manjšem tveganju neželenih učinkov. Retinoidi so lahko precej dražeči na koži in puščajo kar nekaj stranskih učinkov, kot so suhost kože, pekoč občutek, luščenje, zbadanje in občutljivost na UV-svetlobo.
Zato Bakuchiol, kot botanična sestavina, postaja vedno bolj iskan in priljubljen v serumih in kremah, kot potencialno nežnejša alternativa retinolu.
Bakuchiol spodbuja nastajanje kolagena, s čimer ohranja čvrstost, elastičnost in gostoto kože, hkrati pa vidno zmanjšuje drobne linije in gube. Njegova sestava ni podobna retinolu, vendar prav tako stimulira retinoidne receptorje, ki so odgovorni za sintezo kolagena v prvi plasti dermisa in spodbuja obnovo celic na površini, kar vodi do glajenja kože.
- Zmanjšuje videz gub.
- Preprečuje staranje kože.
- Ohranja elastičnost in čvrstost kože.
- Spodbuja proizvodnjo kolagena.
- Zmanjšuje pigmentne madeže.
- Izenačuje ton kože.
- Blaži posledice aken in mozoljev.
- Ne draži kože.
Uporabljam ga 2 meseca, 2 krat na dan. Reultat na moji koži, vidno zbledeli madeži, ki so mi ostali po aknah in bolj napeta koža. In gubice okoli oči za polovico zmanjšane.
Nikoli se mi še ni zgodilo, da sem imela že po nekaj nanosih kreme ali olja takoj vidne rezultate. Moja koža je bila bolj 'zategnjena'.
Že po prvem nanosu Bakuchiola 4% sem imela zjutraj čisto spočit videz kože, predvsem okoli oči. Po redni uporabi pa je moja koža prepričljivo bolj kompaktna.
KAJ JE BAKUCHIOL?
Rastlino, iz katere prihaja Bakuchiol, Psoralea Corylifolia, najdemo v nekaterih azijskih državah, kot so Indija, himalajske regije Pakistana in Kitajske. Je divja vrsta, ki se že stoletja uporablja v ajurvedski medicini.
Bakuchiol je na trgu že zelo dolgo, vendar je njegova pribljubljenost uporabe v kozmetične namene dosegla nov nivo leta 2019, z objavo njegovih pozitivnih učinkov na kožo, ki so bili objavljeni v British journal of Dermatology, kjer so ga v dvojni slepi študiji primerjali z retinolom.
Njegova posebnost je v tem, da je primeren za vse tipe kože: suho, zgubano, mastno ali občutljivo. Ne glede na to, ali želite ohraniti mladostno kožo ali najti učinkovito rešitev za sijočo kožo brez aken, je Bakuchiol aktivna sestavina, ki jo želite imeti na svoji kozmetični polički.
BAKUCHIOL VS. RETINOL: KAJ JE RAZLIKA?
V procesu staranja koža izgublja elastičnost, zaradi različnih notranjih in zunanjih dejavnikov pa se na koži pojavljajo gube, pigmentacije in druge nepravilnosti. Ena od najpogostejših učinkovin, ki jo v boju s staranjem kože dodajamo v kozmetične izdelke, so retionoidi. Retinoidi so ime skupine sestavin vitamina A (retinol) in njegovih derivatov.
Kljub temu, da je retinol pogosto uporabljena in učinkovita sestavina, pa je značilnost retinola tudi ta, da je potrebno biti z njegovo uporabo zelo previden, saj ima lahko tudi kar nekaj stranskih učinkov. Med njih sodijo: pekoč občutek, luščenje kože, rdečica …
Bakuchiol je naravna rastlinska alternativa retinolu in izjemno podobna delovanju retinoidov, vendar pa veliko nežnejša do kože.
Razlika med njima je v manjšem tveganju neželenih učinkov. Retinoidi so lahko precej dražeči na koži in puščajo kar nekaj stranskih učinkov, kot so suhost kože, pekoč občutek, luščenje, zbadanje in občutljivost na UV-svetlobo. Zato Bakuchiol postaja vedno bolj iskan in priljubljen v serumih in kremah, kot potencialno nežnejša alternativa retinolu.

PREDNOSTI BAKUCHIOLA
- Naravna alternativa retinola.
- Nima nobenih stranskih učinkov retinola.
- Je fotostabilen: uporablja se ga tudi podnevi.
- Ne draži kože.
- Rastlinskega izvora, prijazen veganom.
NEŽNA REŠITEV PROTI STARANJU KOŽE
Bakuchiol je tako zaščitna kot obnovitvena možnost proti staranju, zato se lahko uporablja za boj proti prvim znakom staranja, pa tudi za izboljšanje kakovosti kože, ki je že poškodovana od UV svetlobe. Znatno izboljša videz kože, jo učvrsti in naredi ponovno elastično. Zmanjša globino gub, pigmentacije in fotopoškodb na koži.
Primeren je tudi za nego aknaste kože.
BAKUCHIOL IN AKNE
Zaradi svojih sposobnosti vpliva na proizvodnjo kolagena in obnovo kožnih celic (regeneracija kože), je Bakuchiol učinkovit tudi v negi aknaste in mozoljaste kože. Je tudi alternativa salicilne kisline, ki je pogosto uporabljena v negi aknaste kože. Predvsem ga uporabljamo v negi kože, ki ima posledice aken in mozoljev, saj:
- Pomirja razdraženo kožo.
- Zmanjšuje pore in rdečico.
- Zmanjšuje pigmentne madeže.
- Zmanjšuje madeže po aknah.
UPORABA
Za razliko od retinola, ki je nemalokrat dražeč in pekoč in ga zaradi UV-nestabilnosti lahko uporabljamo izključno čez noč, Bakuchiol nima teh stranskih učinkov. Uporabljamo ga lahko za dan in noč in nima dražečih učinkov na kožo in je UV-stabilen.
Bakuchiol uporabljamo dvakrat dnevno, zjutraj in zvečer. Nanesemo ga na očiščeno kožo. Zaradi dobre mazljivosti, sta dovolj dve kapljici zjutraj in dve zvečer. Zjutraj lahko na kožo po Bakuchiolu nanesete dnevno kremo ali zaščitni faktor, zvečer pa to ni potrebno.
Nikoli se mi še ni zgodilo, da sem imela že po nekaj nanosih kreme ali olja takoj vidne rezultate. Moja koža je bila bolj 'zategnjena'.
Uporabljam ga 2 meseca, 2 krat na dan. Reultat na moji koži, vidno zbledeli madeži, ki so mi ostali po aknah in bolj napeta koža. In gubice okoli oči za polovico zmanjšane.
Že po prvem nanosu Bakuchiola 4% sem imela zjutraj čisto spočit videz kože, predvsem okoli oči. Po redni uporabi pa je moja koža prepričljivo bolj kompaktna.


Nega kože med 30. in 40. letom
Po 30. letu začne telo proizvajati veliko manj kolagena, kar se najprej pozna na naši koži. Zato je pomembno, da

Staranje kože: zakaj bakuchiol?
Bakuchiol je aktivna sestavina, ki spodbuja nastajanje kolagena, s čimer ohranja čvrstost, elastičnost in gostoto kože, hkrati pa vidno zmanjšuje

Bakuchiol: naravna alternativa retinolu
Bakuchiol je trenutno ena izmed sestavin v pomlajevalnih kozmetičnih izdelkih, o kateri se največ govori. Spodbuja nastajanje kolagena, s čimer